For the English version click here , please.

Drobné zamyšlení aneb "než půjdete zase k doktorovi"...

Zima, chlad, nemoc. Tohle je prostě nerozlučná trojka. Každého z nás sem tam zabolí v krku, probudí se s oteklými uzlinami nebo má pro změnu rýmu. To není nic neobvyklého. Většinu léků (zase ty léky!), které potřebujete k přeléčení nachlazení, seženete i bez předpisu v lékárně. Promyslete si dvě věci: Za 1) Co všechno mohu nahradit přírodními preparáty?, za 2) Musím opravdu brát všechno, co mi lékař předepíše? (a proč?)

Nejlepší je samozřejmě nemocem předcházet. Když už máte tu smůlu, že přecejenom nastydnete (v -10 žádné překvapení), zkuste se nejprve porozhlédnout po domácích receptech. Vyzkoušejte babské rady, které jsou funkční po celá staletí. Léčivá síla bylinek může pomoct zejméně při bolestech v krku, ale i při bolesti hlavy. Určitě za to nic nedáte, když se pár týdnů vyležíte, zobajíc vitaminy a běžně dostupné léky (tj. nezávadné!), než když vám doktor napíše antibiotika (mimojiné i spouštěč přemnožení kvasinek - na okraj).

Buďte ve střehu i před lékařem. Kdekterý lékař vám vnutí při bolesti hlavy léky proti úzkosti a při bolestech v krku léky proti alergiím (ano, i můj případ!). Všímejte si dobře, co vám doktor předepisuje a proč. Může se velmi lehce stát, že vám předepíše něco, po čem vám nebude úplně hej (a je jedno, z jakého důvodu - prášky na předpis bývají silné, návykové, s miliony druhů vedlejších účinků) a pak se bude doktor zpětně chytat za nos, což vám ale moc nepomůže. Raději to vědět dříve, než později, že?

Zamyšlení. Kolik pacientů se podle vás vystřídá během zimy na ORL? Nebo kolik depresivních lidí přijde k veřejnému (rozumějte neplacenému) psychologovi za jeden rok? Je patrné, dokonce logické, že doktoři automaticky očekávají, že podobné druhy léků či snad skupin léků jsou účinné a dobré pro všechny. Pokud už se nemýlí přímo v tomto, jsou tady ještě univerzální antibiotika. Doktoři chtějí mít pokoj - a antibiotika pomohou všem, no ne? Tak proč by vám je nenapsali? Stejné je to i s psychology. Netvrdím, že neexistují výjimky, ale drtivá většina z nich předepisuje svým pacientům antidepresiva. Mám kamarádku, která je bere jen tak na dobrou náladu. Skoro jako v hypermarketu...

No; pokud jste došli alespoň malého zamyšlení předtím, než jste se otrocky vypravili za doktorovi s kašlem - potom jste na dobré cestě ke stabilnímu zdraví!

12/20/2010 21:17:15
axel543210
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one